– Що таке «електронний поліс»? Чи потрібно його дублювати в паперовому вигляді?

Електронний поліс – це договір страхування, укладений між страховою компанією і власником транспортного засобу дистанційно, з використанням інтернету. В даний час законодавством визнається як паперова, так і електронна форма поліса. Електронний поліс можна показувати представникам поліції на екрані смартфона або планшета, а можна роздрукувати візуальну форму поліса і демонструвати роздруківку. Додатково завіряти копію в страховій компанії, або виписувати додатковий паперовий поліс не потрібно. Однак, якщо ви хочете для більшої впевненості запевнити роздруковану копію нашого поліса печаткою – ви це можете зробити в нашому регіональному представництві.

Введення електронного полісу по “Зеленій карті” пов’язане з необхідністю внесення змін до міжнародних угод, зокрема – повідомлення правоохоронних органів усіх країн – членів системи «Зелена карта». Тому «Зелена карта» в електронному вигляді поки не оформляється.

– Чи обов’язково мені укладати договір ОСЦПВ?

Договір ОСЦПВ повинен бути укладений щодо будь-якого транспортного засобу, що має реєстрацію в поліції і здійснює рух по дорогах загального користування. При цьому, застрахованою є відповідальність будь-якого водія, який на законних підставах перебуває за кермом. Тому якщо ви не плануєте користуватися своїм автомобілем, або будете їздити на чужій машині, щодо якої вже укладено договір ОСАГО – укладати додатковий договір не потрібно.

– Чим відрізняється «ОСЦПВ», «автоцивілка» і «Зелена карта»? Який поліс мені необхідно оформити?

«ОСЦПВ» і «автоцивілка» – це назви одного й того ж виду страхування: «Обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів». Цей поліс необхідний кожному власникові автомобіля, який планує сісти за кермо або допустити до управління своїм автомобілем іншу людину. Діє поліс ОСЦПВ тільки на території України, і покриває збитки, заподіяні з вини водія забезпеченого автомобіля, життю, здоров’ю або майну третіх осіб.

«Зелена карта» – це міжнародний поліс «автоцивілки». Його необхідно купувати тільки тим, хто збирається відправитися за кордон за кермом – при цьому, договір внутрішньої «автоцивілки» вам теж необхідно буде придбати, оскільки поліс «Зелена карта» не діє на території України.

– Чи потрібно мені купувати «Зелену карту», ​​якщо у мене вже є діючий поліс ОСЦПВ?

Поліс ОСЦПВ діє тільки на території України, а «Зелена карта» – це міжнародний поліс «автоцивілки», що діє на території інших країн, крім України. Тому, якщо ви збираєтеся відправитися за кордон за кермом – придбати поліс «Зелена карта» вам необхідно.

– Чи можу я оформити «автоцивілку» або «Зелену карту» на інших умовах, ніж ті, які мені пропонують?

Умови цих договорів регламентовані законом, тому змінити їх неможливо. Однак, ви можете додатково укласти договір добровільного страхування, завдяки чому за незначну доплату зможете істотно поліпшити умови обов’язкового договору. Ознайомтеся з нашим продуктом «Максимальний захист», який містить комплексні пропозиції щодо додаткового поліпшення договору «автоцивілки».

– Чи покриваються обов’язковим страхуванням збитки, заподіяні в результаті ДТП моєму автомобілю?

Ні, договори ОСЦПВ і «Зелена карта» покривають тільки шкоду, заподіяну з вини водія забезпеченого транспортного засобу іншим учасникам ДТП або об’єктам дорожньої інфраструктури. Збиток вашому власному транспортному засобу покриває договір КАСКО.

– Якщо я хочу отримати поліс в паперовому вигляді, але живу в населеному пункті, де немає представництва СК «Перша», як я можу отримати свій екземпляр договору?

Ми можемо вам направити договір страхування «Нової поштою». Про умови доставки ви можете дізнатися, звернувшись на нашу гарячу лінію.

– Чи можу я самостійно переконатися в тому, що мій договір страхування є чинним?

За договорами ОСЦПВ та «Зелена карта» ви можете самостійно перевірити дійсність поліса на сайті МТСБУ http://www.mtsbu.ua/ua/, натиснувши на відповідний баннер «Перевірка автоцивілки» або «Перевірка Зеленої карти». При наявності в полісі QR-коду ви можете з його допомогою автоматично перейти на сторінку перевірки. Також ви можете контролювати дійсність поліса за допомогою нашого мобільного застосування, яке ви можете скачати безкоштовно на свій смартфон – в мобільному додатку будуть відображені всі ваші договори страхування.

– Чи можу я виїхати з території України без «Зеленої карти», а в сусідній країні купити місцевий поліс «автоцивілки»?

Ні, не можете. Ст. 16 Закону України «Про ОСЦПВ» прямо визначає, що виїзд з України до країн – членів міжнародної системи “Зелена карта” транспортного засобу, зареєстрованого в Україні, у разі відсутності договору “Зелена карта”, укладеного з українською страховою компанією, забороняється. З 1 січня 2019 року на автомобільних прикордонних переходах запроваджено систему автоматичного контролю наявності полісів «Зелена карта» щодо автомобілів, які виїжджають з території України. Тому перетин кордону без поліса «Зелена карта» неможливий навіть технічно.

– Чи можу я оформити «Зелену карту» в форматі «електронного поліса»?

На жаль, наразі українські компанії не мають змоги укладати такі договори. Навіть якщо ви отримаєте електронною поштою скановану копію договору страхування, за кордоном вам все одно буде необхідно пред’являти оригінал поліса.

– Якщо договір страхування оформлений на мене, чи може за кермом автомобіля перебувати хтось інший?

За умовами договорів ОСЦПВ і «Зелена карта», за кермом може перебувати будь-який водій, якщо у нього на це є законні підстави і право на кермування цим транспортним засобом. Щодо договору КАСКО – ця умова обов’язково прописується в договорі.

– Які є варіанти полісів «Зелена карта»?

Існує два типи полісів: «Вся Європа» (діє на території всіх країн – членів міжнародної системи «Зелена карта», крім України), і «АБМР» (діє тільки на території Азербайджану, Білорусі, Молдови та Росії). Другий поліс, як правило, коштує дешевше.

– Чи можу я оформити поліс ОСЦПВ або «Зелена карта» на автомобіль з іноземними номерами («євробляхи»)?

«Автоцивілка» може бути оформлена щодо автомобіля з іноземною реєстрацією, при використанні відповідного поправочного коефіцієнту (7-ма зона реєстрації). Договір «Зелена карта» може бути оформлений тільки на автомобілі з українською реєстрацією.

– У мене є право на отримання пільг при оформленні поліса ОСЦПВ. Чи діють вони при оформленні поліса «Зелена карта»?

Ні, пільги і знижки при оформленні договорів «Зелена карта» не передбачені.

– У мене є поліс в паперовому вигляді, але прикордонник відмовляється мене пропускати, мотивуючи це тим, що записа про мій поліс немає в базі даних МТСБУ. Що робити?

Ми рекомендуємо заздалегідь перевірити наявність відповідного запису в ЦБД МТСБУ за посиланням http://www.mtsbu.ua/ua/. Однак, якщо ви придбали поліс безпосередньо на кордоні, має пройти якийсь час, щоб запис з’явився в ЦБД. Можливо, агент, який вносив дані, зробив помилку в номері автомобіля, що не дозволяє коректно ідентифікувати поліс. У будь-якому випадку, рекомендуємо негайно повідомити нам про цю ситуацію на гарячу лінію нашої компанії, щоб ми зв’язалися з нашим агентом, і, якщо ним була допущена помилка – він оперативно внесе необхідні правки.

Не знаєте яку страховку вибрати?
{:uk}Євген Сєрік{:}{:ru}Евгений Серик{:}
Євген Сєрік
Експерт зі страхування
м. Запоріжжя